Lanýž RSS

Štítky: ,

43 příspěvků celkem.
Skočit na nejnovější↓

  1. Dostal jsem na vánoce dva jarní lanýže a nevím co s nimi. Poradí někdo s nějakým jednoduchým receptem, kde se dá dobře uplatnit tato delikatesa a zaroveň se nezabije ničím jiným? díky

  2. Zkuste si udělat míchaná vajíčka a na talíři si je zastrouhněte lanýžem. Nebo jen kvalitní těstovny, přelít máslem a zase zastrouhnout…

  3. Docela se o lanýze zajimam, nasla jsem par prispevku o tom, ze je nekdo nasel v ČR, sice pred rokem, chtela bych nejakeho ceskeho lanyze koupit. Je to tady problem, ale kdyby nekdo nevedel co s nim neni problem pro mne v hotovosti zaplatit, jen nesmi byt zmrzly a starsi deseti dni.diky

  4. Lucy – řekl bych, že legálně se „český“ lanýž koupit nedá.

  5. tak tak, myslím, že už tu nějaké pokusy na fóru byly, ale pokud vím, tak lanýž (resp. u nás lanýžovec) je chráněný a prodej je proti zákonu

  6. U nás se dá najít i pravý lanýž černý (T.melanosporum), hlavně v Českém krasu. Ale je opravdu chráněný, takže prodej by byl nelegální, jak píše Michal Sanger.

  7. dekuji,
    vim, ze je lanyz chraneny, jen jsem cetla prispevek uveřejneny pred rokem, ze by ho nekdo rad prodal, kdyz ho nasel, tak jsem se ozvala, me samotne se to zatim nepodarilo a to jsem celkem vasniva houbarka, chtela bych ho vyzkouset, jiz jsem jedla lanyze z italie, tak bych chtela zjistit rozdil mezi nasim a italskym, vim, ze je to chranena houba, ale jako darek mi ho asi nikdo neda…

  8. pry jeste roste na krivoklatsku, v nedeli vyrazim, indicie jak se lanyze hledaji beru sebou…

  9. To, že je chráněný, znamená samozřejmě, že se nesmí ani sbírat. Takže vyrážet na lanýž za účelem jeho sběru je silně hloupé, zvlášť, když o tom, že je chráněný, sama víte. Ale holt Vaše chamtivost jak vidno vítězí. Naštěstí je dostatečně vzácný, takže pevně doufám, že ho nenajdete.

  10. koho by to zajímalo podrobně:

    zákon o ochraně přírody (od str. 32 dále) http://www.mzp.cz/…654b004e91c1?…

    vyhláška se seznamem chráněných hub (od str. 18)
     http://www.ochranaprirody.cz/…9/011246.pdf

    pokutky jsou v řádech desetitisíců

  11. myslim, ze soudit nekoho pres internet a psat, ze je chamtivy je ponekud malicherne.. je zajimave, ze vsude v evrope je doprano si lanyze nasbirat, pokud stesti preje. prej a bude ti prano, nepsala bych na tomto blogu, kdyby pred rokem nebylo napsano ze kamarad nasel lanyze a rad by ho prodal…

    a kdyby jste vedeli jak lanyzi z cech chutnaji tak dejte vedet.

  12. ale jinak bych chtela podekovat za informace
    mejte se

  13. Pardon, „kami“.. Ale tohle je opravdu slaboducha odpoved.

    Lucy sem prisla s jasnym a slusnym dotazem. Ochota vystavit se postihu za protipravni jednani je na ni – a myslim, ze sem prisla pro jine rady, nez vas samozvany pseudopsychologicky rozbor…

    „Silne hloupy“ je tu uplne nekdo jiny…

  14. Bohužel, pokřivenost Lucy i carpaccia je mi poněkud nepochopitelná. Chystat se bezohledně a chamtivě de facto „ukrást“ extrémně vzácnou houbu, která je tu chráněna, protože je na hranici svého rozšíření, náročná na systém symbiózy, rozmnožující se pouze sporami z plodnice atd., protože prostě „chci a chci“ a nějaká ochrana přírody ať jde k šípku??
    A schvalovat takové jednání, protože právní postih je možný jen tehdy, když onu zlodějku někdo chytí, takže když ji nechytí, je vlastně Robin Hood a má jí být ještě pogratulováno, jak krásně ty pitomé ochranáře přečůrala?? Samozřejmě pevně doufám, že kdyby čirou náhodou Lucy lanýž našla, ji opravdu někdo z ČSOP chytí (naštěstí na Křivoklátsku je jich opravdu hodně v terénu a docela hlídají). Když holt apelovat na její svědomí a ochranu přírody je naprosto zbytečné, finanční postih by ji třeba zaujmout mohl.

  15. Jinak pokud někoho zajímají lanýže – letos na jaře byl sekvenován genom T.melanosporum, ale ani po úplném přečtení genomu není pořád jasné, jaká je podstata jeho neobvyklé ektomykorhizy – jak vlastně kořínky dubu „omotává“ a pak jim proráží ty díry, aby měly kam růst.
    Trochu víc je objasněná metabolická cesta vzniku jeho typického aromatu. Lanýž volil zajímavou cestu sebeobrany – namísto mykotoxinů (jak je to u řady jiných hub) volil silně aromatické sirné sloučeniny jako zápach, který by měl odpudit nežádoucí predátory a zároveň i jako určitou konzervující látku.

  16. 15. kami: Moc mu ten sirný zápach proti predátorům nepomáhá, což?

  17. 16. nojo, možná měl volit mykotoxin:)

  18. kami: Naprosto s Vámi souhlasím, jde o neuvěřitelnou a těžko pochopitelnou bezohlednost a hloupost!

  19. No, nic ve zlém; tady se strašně rozčilujete ohledně lanýže – a co ten medvědí česnek, který tady masově sbíráte tam, kde se to taky nesmí a ještě si dáváte tipy, kde přesně nejlíp roste? To je v pořádku? Stejný metr na vše, prosím.
    Ale jakože jsem nic neřekla, ano?

  20. 19. I když jste nic neřekla;) – tak česnek medvědí není chráněný, nesmí se sbírat jen v CHKO. Tam se ostatně nesmí sbírat celkem nic.

  21. aida:

    dtto kami – už se to tady řešilo v historii fóra asi dvakrát – medvědí česnek není chráněný. chráněný je kolega vedle: http://www.ochranaprirody.cz/…9/011246.pdf

  22. Jako jít někam vyhrabávat chráněnou houbu jen abych zjistila, jestli náhodou nechutná trochu jinak než úplně stejná houba, kterou si můžu normálně koupit, to je teda fakt hustý. A ještě napsat vím že je to chráněný, ale protože mi ho nechce nikdo dát ani prodat, a já ho tak životně nutně chci a musím ochutnat, tak si ho dojdu vyhrabat do lesa sama – to je asi myšlený jen ze srandy, ne?

  23. Podivuji se, že číňani dosud nezaplavili trh lacinými lanýži.
    Současně mám mírně queasy dojem, že mohu být pozadu za zprávami…

  24. u nás v řecku se dává voda z kohoutku zdarma do 0,5l sklenice téměř všude a téměř ke všemu… a ve většině velkých kaváren (kde je ale každý večer, zvlášť v létě narváno) ještě chodí servírka se džbánkem a jakmile vidí že už máte méně jak půlku ochotně vám z velkého džbánku dolije… Další příjemnou věcí řeckých kaváren je objednám si jednou, sedím, klábosím, třeba celé odpoledne a nikdo s tím nemá problém nikdo nechodí ,,dáte si ještě něco'' a když ne tak na vís celá obsluha divně kouká a snaží se vás přesazovat, či rovnou vyhodit…

  25. A nedávají v Řecku k tomu kafi třeba i kousíček řeckého lanýže? :-)))

  26. Ech, lanýž je prakticky jen plodnice, ni? Takže jeho sebráním se vlastní houba, tedy mycélium omotávající kořeny, nijak nepoškodí.

  27. 26. Vzhledem k nutnosti vyhrabávání se mycelium zpravidla poškodí:) Ale hlavně – se jaksi houbě sebere jediný pohlavně rozmnožovací orgán – plodnice je diploidní, vzniká splynutím dvou haploidních mycelií. Na základě studií genetické variability to u lanýžů vypadá na to, že se příliš nešíří rozrůstajícím se myceliem, ale spíše sporami (obvykle se jedna varianta nachází jen v těsné blízkosti „jeho“ stromu, u dalšího stromu už bývá geneticky odlišný). Takže odebráním rozmnožovacího orgánu se velmi pravděpodobně „geneticky hubí“. Navíc zabráněním pohlavnímu rozmnožování nemůže dojít k výměnám genetického materiálu, což může znamenat, díky nižší variabilitě, větší citlivost na změny prostředí.

  28. 21: Kromě rostlin jsou chráněna i určitá území, kde se pak rostliny (i nechráněné) sbírat nemohou. No a mám takový nejasný pocit, že z níže uvedených lokalit zde byly některé ke sběru přímo doporučovány: http://botany.cz/cs/praha/
    P.S. Samozřejmě, že s Lucy nesouhlasím, možná to nebylo zřejmé.

  29. Když už jsou tady všichni povolaní, nebyl by nějaký recepis na české lanýže? Třeba s velrybím masem ;).

  30. 29: :-)))

Co vy na to?

Musíte se přihlásit k posílání příspěvků.